„Врати се душо во прегратките на мама“: Погребана трагично загинатата ќерка на Драган Кобиљски

На централните гробишта во Белград е погребана Ема Кобиљски, едно од осумте деца-жртви, кои пред неколку дена во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Врачар беа застрелани до смрт од нивниот соученик Коста К.(13).

Инаку, Ема е ќерка на познатата одбојкарска двојка Кобиљски, Драгана и Нина.

Покрај семејството, малата Ема на вечното патување ја придружуваа повеќе од 500 луѓе – роднини, пријатели од училиште, семејни пријатели, меѓу нив и бројни спортисти – одбојкари, кошаркари, фудбалери, ватерполисти, меѓу кои и Данико Икодиновиќ. , поранешен сопруг на пејачката Наташа Беквалац .

Капелата на Централните гробишта беше претесна за да ги прими сите оние кои дојдоа да изразат сочувство, да се поклонат пред сенките на малата Ема и да запалат свеќи.

Солзи и тага за трагично загинатото девојче, никој не можеше да сокрие.

Кога по погребот, во бел ковчег, со грст бели цветови одозгора и бескрајна колона, патеката тргна кон местото каде што ќе биде погребана малата Ема, се слушна мачниот лелек на мајката:

Не, не ја давај мојата Ема! Врати се, душо, во прегратките на мама!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде