Вонредна вест: Ден на жалост утре во Македонија

Вонредна вест: Ден на жалост утре во Македонија

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ ПРОЧИТАЈТЕ ГО ПОСЛЕ РЕКЛАМАТА

Турција и Сирија беа погодени од стpaотен земјотрес од кој веќе се бројат илјадници жpтви секојдневно.

Премиерот на Македонија, Димитар Ковачевски преку својот Фејсбук профил објави дека Македонија утре ќе прогласи ден на жалост како вечен спомен на сите заги нати.

Краткото соопштение на премиерот ви го пренесуваме во целост:

Утрешниот ден го прогласивме за Ден на жалост во вечен спомен на загинатите во катастрофалните земјотреси што го погодија пограничниот регион на Турција и Сирија.

Граѓаните на Северна Македонија во мислите и молитвите се со нивните најблиски, со нивните семејства.

Во име на сите граѓани на Република Северна Македонија изразувам сочувство до сите кои ги загубија своите блиски.

Како држава и како народ ќе продолжиме да помагаме, ќе бидеме солидарни и ќе бидеме поддршка за настраданите граѓани, за оние кои изгубија сѐ.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде