(видео) Страшна експлозија во рудник за јаглен во северна Турција

Попладнево се случи страшна експлозија во рудник за јаглен во северна Турција, во која загинаа двајца рудари, а најмалку 20 се повредени, изјави турскиот министер за здравство.

Причината за експлозијата во државниот рудник ТТК Амасра Мусесе Мудурлугу во градот Амасра, во крајбрежната провинција Бартин на Црното Море е под истрага.

Неколку спасувачки тимови беа испратени во областа, вклучително и од соседните провинции, соопшти турската агенција за управување со катастрофи, АФАД.

Министерот за здравство Фахретин Коча на Твитер ги објави двајцата жртви. Тој рече дека други 20 лица се повредени, но не даде информации за нивната состојба.

Градоначалникот на Амасра, Рецаи Чакир, за телевизијата ХаберТурк изјави дека во моментот на експлозијата во рудникот имало 87 работници.

Претходно, Чакир рече дека најмалку шест од работниците лежеле „неподвижни“ во рудникот, според информациите што ги добил.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде