Украл такси, возел без дозвола и со 2,31 промили алкоxол, па излетал од патот: Нови детали од несреќата кај Ужице

Украл такси, возел без дозвола и со 2,31 промили алкоxол, па излетал од патот: Нови детали од несреќата кај Ужице

Полицијата во Ужице најави поднесување кривична пријава против 38-годишен маж од овој град

под сомнение дека попладнево под дејство на алкохол украл такси возило со кое подоцна излетал од патот и го оштетил.

Искористувајќи го невниманието на таксистот, кој го оставил возилото на улицата „Димитрија Туцовиќа“ и за момент се оддалечил од него,

пријавениот седнал зад воланот и возел низ центарот на градот, излегол на главниот пат Ужице – Златибор, а потоа се приклучил на улица Златиборска, која води до ридот Забучје.

Неколку стотини метри понатаму ја совладал острата десна кривина, по што не успеал да го контролира возилото, кое излетало на брегот на делот од патот.

Автомобилот удрил во заштитна ограда и останал блокиран на патот, а возачот, според очевидци, излегол без видливи повреди.

Според полицијата, жител на Ужице кој го украл таксито имал 2,31 промили алкоxол во кpвта, а во неговиот чевел биле пронајдени 21 таблета дpога од списокот на пcихоактивни супстанци. Згора на се, тој нема возачка дозвола за ниту една од категориите моторни возила.

Тој ќе одговара за кривична пријава за неовластено користење туѓо возило и неовластено држење наpкотични дpоги.

Поради управување со возилото во целосно алкохолизирана состојба, му е одредена мерка притвор до 12 часа, по што ќе биде изведен пред судијата на Судот за прекршоци во Ужице.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде