ТРАГЕДИЈА КАКВА ШТО НЕ СЕ ПАМЕТИ НА НОВОГОДИШНАТА НОЌ: Осум пријатели се задушија во куќа пред две години

Осум млади луѓе на само 19 години загинаа пред две години кога се задушиле со јаглерод моноксид од генератор на струја во Трибистово кај Пошушје во Босна и Херцеговина додека ја чекале Новата година.

Во невидена трагедија заедно загинаа осум пријатели – Иван Миличевиќ, Стипе Ромиќ, Мирела Резо, Жана Павковиќ, Миа Солдо, Стипе Павковиќ, Марија Павковиќ и Стјепан Јукиќ.

Дека нешто се случува во викендицата забележале нивните пријатели, кои се чуделе зошто никој од тинејџерите не излегува од дома, а по неколку повици немало одговор.

Кога влегле во куќата, која припаѓала на семејството на една од жртвите, затекнале грозоморна сцена, а како што тогаш објавија локалните медиуми, млади мажи и жени се отруле додека спиеле.

Кобната вечер повредените тинејџери со уште шест другари ја дочекале Новата година во викендицата каде што биле пронајдени мртви.

Пред трагедијата беа видно расположени, уживаа во дружење, музика, храна и пијалок, но сето тоа засекогаш се промени за неколку часа – вели соговорник за Курир.рс и додава:

  • По прославата, шест тинејџери заминаа да спијат во друга викендица, која се наоѓаше во непосредна близина. Тие се збогуваа со своите пријатели и тоа, за жал, беше последен пат да ги видат.

Како што тогаш објавија локалните медиуми, пријателите се загрижиле на првиот ден од новата година бидејќи нивните пријатели не одговарале на нивните пораки и повици.

-Беа загрижени за нив, но не очекуваа таков грозоморен исход, мислеа дека нивните пријатели се шегуваат со нив. Кога влегле во куќата, ги затекнале како лежат во креветите.

Тие им пријдоа и почнаа да ги будат, но нивните пријатели веќе беа одамна мртви – се присетува соговорникот и додава:

Почнаа да врескаат и да плачат, не знаеја што ги погоди. Ги повикале нивните семејства, полиција и Брза помош која веднаш излегла на местото на настанот. За жал, лекарите од итната помош можеле само да констатираат cмрт на младите. Обдукцијата утврдила дека осумте пријатели починале откако биле отруени со гас.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде