Тажна вест утрово го потресе светот: Почина познатиот режисер

Познатиот режисер Хју Хадсон почина во Лондон, соопшти неговото семејство, објави Sky News.

„Хју Хадсон (86), сакан сопруг и татко, почина во болницата Чаринг Крос на 10 февруари 2023 година по кратко боледување.

Тој беше најпознат по режијата на оскаровскиот филм Огнени коли. Ги остави сопругата Мерјам, синот Томас и првата сопруга Сју“, се вели во соопштението.

Најџел Хејверс, кој глумеше во „Огнените кочии“ изјави дека е длабоко погоден од веста за смртта на британскиот режисер.

Филмот „Огнени кочии“ е заснован на вистинска приказна за двајца британски спортисти, Ерик Лидел и Харолд Абрахамс, кои се натпреварувале на Олимписките игри во 1924 година.

Филмот од 1981 година беше пофален за неговите теми на посветеност, пожртвуваност и решителност да се надминат неволјите. Беше номиниран за седум Оскари, а освои четири, вклучувајќи ја и наградата за најдобар филм.

Филмот, исто така, ја освои престижната награда за најдобра оригинална музика што ги придружува познатите филмски секвенци за трчање со бавно движење. Автор на музејот е Вангелис, кој почина минатата година, на 79-годишна возраст.

Хју Хадсон, исто така, го режираше филмот Револуција од 1985 година со Ал Пачино и авантуристичкиот филм од 1984 година Грејсток: Легендата за Тарзан, Господарот на мајмуните, заснован на книгите на Едгар Рајс Бароуз.

Последниот филм што го режираше беше во 2016 година, Алтамира, со Антонио Бандерас.

Хадсон го напиша и филмот „Тигрово гнездо“ од 2022 година, приказна за младо сираче и спасено тигарско младенче.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде