Тажна вест: Почина легендарниот актер од филмот „Хари Потер“

Шкотскиот актер Роби Колтрејн, кој го глуми Рубеус Хагрид почина на 72-годишна возраст, објави „Би-Би-Си“.

Колтрејн заработи милиони со познатата улога и ги освои срцата на фановите ширум светот, но неговиот живот не беше сличен како на останатите ѕвезди.

Пред да почине, Роби живеел во изнајмена пренаменета штала, а месечната кирија му била 1.000 фунти.

„Роби веројатно ќе биде најдобро запаметен во следните децении како Хагрид… улога што им донесе радост на децата и на возрасните, а за Хагрид тој добиваше куп пораки од обожавателите секоја недела повеќе од 20 години“, рече неговиот агент.

Ѕвездата од „Хари Потер“, „Џејмс Бонд“ и „Крекер“ почина во болница во близина на неговиот дом во Ларберт, Шкотска.

Тој уживаше огромна популарност откако го играше џиновскиот волшебник, стекнувајќи светска слава и признание за неговото трогателно пријателство со Хари Потер, додека лошиот Волдерморт го игра Даниел Редклиф.

Во Обединетото Кралство, Колтрејн незаборавно ги красеше ТВ екраните како форензички психолог д-р Едвард „Фиц“ Колтрејн во ТВ-убиствената драма „Крекер“, за која освои три последователни награди БАФТА за најдобар актер, чест што ја делеше само уште еден актер, на Мајкл Гамбон.

Актерот исто така имаше незаборавни изведби во други филмови, вклучувајќи ги и Nuns On The Run, Mona Lisa и Ocean’s 12.

Тој, исто така, глумеше во филмовите за Џејмс Бонд „Златно око“ и „Светот не е доволно“, во кои го играше Валентин Дмитрович Жуковски, една од неговите многубројни улоги.

Колтрејн е роден како Ентони Роберт Мекмилан во Ратерглен, Шкотска во 1950 година.

Тој го усвои уметничкото име Колтрејн во раните дваесетти години во чест на џез-саксофонистот Џон Колтрејн и се проби во сценската продукција на Бирн на The Slab Boys.

Крекер го привлече критичкото внимание во 1990-тите и го имаше своето деби за Хари Потер во 2001 година. Потоа влезе во историјата како еден од најомилените актери кои го одбележаа детството и зрелоста на милиони луѓе.

Зад себе остави две деца.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде