Тажна вест го потресе регионот: Почина познатиот новинар

Новинарот, писател и издавач Душан Величковиќ почина во Белград на 76-годишна возраст, соопшти неговото семејство.

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ ПРОЧИТАЈТЕ ГО ПОСЛЕ РЕКЛАМАТА.

Во својата богата новинарска кариера, Величковиќ, меѓу другото, беше и главен уредник на неделниците НИН и Европа, основач на списанието „Александрија“ и соработник на најугледните светски списанија и весници.

Автор е на книгите „Слики на сомнеж“, „Амор мунди“, „Интернационала“, „Ѓинѓиќ – лицето на младоста“, „Србија хардкор“, „Бела, чао“,

„Балкански пин-ап“ и „ Сите лица на светот“, и филмовите „Ленин во движење“, „Смртници, бесмртни злосторства“ и „Ѓинѓиќ, една животна приказна“.

Неговите дела се преведени на повеќе јазици, а расказите од книгите „Amor mundi“ и „Internacionala“ се објавени во италијанската антологија на современата српска проза „Casablanca serba“.

Бил член на српскиот ПЕН центар и член на редакцијата на американското списание за европска литература Абсинт.

Добитник е на Меѓународната награда за слобода и новинарство во Неапол во 2009 година.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде