Спасовски се огласи за бугарскиот клуб „Цар Борис“ – неговата изјава е изненадувачка!

Немало некои посебни обиди за нарушување на јавниот ред и мир и немало обиди за судир со полицијата, изјави во интервју за „Макфакс“ министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во врска со протестот во Охрид околу отворањето на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“.

„Го разбирам протестот на граѓаните. Најсилно е правото на граѓанинот да го искаже тоа што го размислува. И  јас лично осудувам отворање на таков клуб во Северна Македонија, посебно во Охрид.

Зошто? Заради тоа што ние сме држава којашто е родена на придобивките од НОБ и тие придобивки ги чуваме и негуваме, а така ја чуваме и државата.

Апсолутно јас и во идеолошка смисла сум следбеник на тие политики и сметам дека апсолутно не е прифатливо да биде промовиран начинот на однесување преку вакви ликови коишто биле дел од фашизмот“, посочува Спасовски во интервјуто.

По прашањето за односот со Бугарија, според него, станува збор за државнички прашања и за да може државата да гради иднина, како што рече, сите чинители во неа мора да имаат заедничка национална политика.

„И не може во ниту еден момент да си препишуваат едните на другите дека се поголеми Македонци.

Такви дневнополитички игри не ни помагаат во овој дел. Да не си создаваме внатрешни проблеми заради дневнополитички интереси.

Мислам дека може да се изнајдат механизми и сето она што ги нарушува националниот интегритет и националното чувство на граѓаните на оваа држава да се санкционира, можеби и преку поништување на регистрацијата на овие друштва“, истакна Спасовски во интервјуто.

Првиот полицаец одговара и за горливите прашања во МВР, за тоа дали полицијата има униформи, препукувањата меѓу гранковите синдикати, но и за селективноста од страна на полициските службеници.

За партиските вработувања, има или не селективност при изрекувањето казни од страна на полицијата, за најавите за негова смена, во интервју за „Макфакс“ со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Целото интервју на Спасовски за: „Макфакс“ можете да го погледнете – ТУКА.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде