СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС со интензитет од 5,1 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди авганистанскиот град Фајзабад

Земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди авганистанскиот град Фајзабад, главен град на североисточната провинција Бадакшан, изјави талибански претставник.

Агенцијата се повикува на изјавите на директорот на талибанската новинска агенција Бахтар, Абдул Вахид Рајан,

кој рече дека епицентарот на земјотресот бил областа Шагнан и дека земјотресот бил почувствуван и во други делови на покраината.

Авганистан беше погоден и од силен земјотрес во јуни, кога претставници на Обединетите нации објавија дека како последица на земјотресот загинале 770 лица,

додека талибанците проценија дека бројот на загинати е 1.150.


Слична содржина

Доцна вечерва тажна вест го обиколи светот: Легендарната британска актерка Анџела Ленсбери почина на 96 години.

Во кариерата која се протегна низ осум децении, Ленсбери трипати беше номинирана за Оскар и беше една од последните диви од златната доба на Холивуд.

„Дејм Анџела Ленсбери почина во сон, само пет дена пред својот 97. роденден“, соопшти нејзиното семејство.

Родена во Лондон во 1925, Ленсбери завршила школа за драма и радио во САД и првата номинација за Оскар ја добила како 19-годишна за својата прва филмска улога во „Gaslight“.

Таа останува најпозната по улогата на писателката Џесика Флечер во американската крими серија „Убиство, напиша таа“, која се емитуваше од 1984 до 1996 година.

Во текот на кариерата имаше пет номинации за театарската награда Тони, шест за Златен глобус и дури 18 за Еми, а во 2014 ѝ беше доделен почесен Оскар. Последната улога ја оствари во 2018.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде