Се ТРЕСЕ регионот: Земјотрес во Албанија!

Се ТРЕСЕ регионот: Земјотрес во Албанија!

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ ПРОЧИТАЈТЕ ГО ПОСЛЕ РЕКЛАМАТА

Граѓанската сеизмографска мрежа „RaspberryShake“ извести за земјотрес со јачина од 4,3 степени во Албанија во близина на Елбасан, Карку и Елбасанит.

Епицентарот на земјотресот бил на 19 километри од градот Корча, на длабочина од 12 километри, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

Засега нема информации за материјална штета.

Други агенции кои известуваат за истиот земјотрес се австрискиот Централен истражувачки институт за

метеорологија и геодинамика во Виена (ZAMG) со магнитуда 3,9, Националната опсерваторија во Атина (NOA)

со јачина од 3,8 степени, Германскиот истражувачки центар за геонауки (GFZ) со јачина од 4,3 степени и европскиот

-Медитерански сеизмолошки центар (EMSC) магнитуда 3,9.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде