Се појави видео на Тик-Ток: Наместо греење во училиштните простории, ќебиња за учениците во чешко училиште

Европа се бори со енергетската криза, поскапувањето на бензинот има свои последици, кои се гледаат и во основните училишта.

На социјалната мрежа „Тик-ток“ се појави видео снимено од ученик за време на часот. Наместо установата да им обезбеди греење, децата се смрзнале и единственото нешто што им обезбедило училиштето се ќебиња.

Поради енергетските санкции предизвикани од Европската Унија против Русија, цената на гасот на пазарот вртоглаво порасна од почетокот на војната во Украина.

Имајќи го тоа на ум, во Европа постои загриженост за тоа како ќе се одвиваат зимските месеци.

ЕУ советуваше да се намали употребата на гас, особено во шпиц-часови, во овој контекст во европските земји што се обидуваат да преземат разни мерки, секојдневно се применуваат одредени решенија за заштеда на енергија.

Последниот пример за оваа ситуација се случи во Чешка.

Во централноевропската земја температурите паднаа под 10 степени, а Чесите воведоа ќебиња во училиштата како мерка за заштеда на енергија,

а видеото од чешки ученици завиткани во ќебиња бргу стана вирално на интернет, пренесе „Новости.рс“.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде