РУСИТЕ НЕМА ДА ЗНААТ ШТО ИМ СЕ СЛУЧИЛО! Киев добива моќна ракета – екcплодира во воздух и yништува се пред себе

Украинската армија добива нови разорни ракети од САД.

Новата варијанта на муницијата за ракетен систем со долг дострел, HIMARS, испорачана од САД.

Сегашната залиха на ракети со прецизно наведување на Украина содржи само боева глава М31, која е најпогодна за уништување на поединечни цели како што се згради на штабови или магацини за муниција.

М31 има експлозивно полнење од 90 килограми содржано во патрон за фрагментација што го произведува карактеристичниот шрапнел во облик на дијамант.

Не е идеален против цели распослани на големи површини, бидејќи смртоносните парчиња не се дизајнирани да летаат далеку.

Спротивно на тоа, новата ракета М30А1 содржи 182.000 топчести лежишта од волфрам специјално дизајнирани да покриваат многу поголема површина.

Фотографиите од веб-страницата „Ukraine Weapons Tracker“ покажуваат ракетни капсули M30A1 во Украина. Ознаките на основата на проектилот го покажуваат точниот производител и сериските броеви за новата варијанта.

Се верува дека украинските сили најверојатно го побарале оружјето додека продолжуваат да ги потиснуваат руските единици од североисточниот и јужниот фронт.

Во последниве недели, киевските трупи кои напредуваа источно од Харков, во голема мера ја заобиколија концентрираната руска огнена моќ опколувајќи ги силите на рускиот претседател Владимир Путин надвор од опсегот на нивното оружје, во обид да ги отсечат и полека да ги задушат нивните одбранбени позиции.

Погледнете како изгледаат моќните нови ракети за ХИМАРС:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде