Првиот cнег ни доаѓа набpгу – Метеpеолог открива какво време не очекyва до почетокот на зимата

Прогнозата на метеорологот Иван Ристиќ од Србија:

– Самиот крај на септември и почетокот на октомври ќе донесоа стабилизација на времето и таканареченото Михаелмас лето, свежи утра со многу сонце и максимални температури околу 25 Целзиусови степени.

Во втората половина на октомври времето е сè поесенско, се помалку сонце и се повеќе облаци кои можат да донесат дожд, а на планинските врвови првите снегулки.

Во одредени денови сливовите и котлините се магливи. Минималната температура во овој период ќе биде од 5 до 10 Целзиусови, а максималната од 15 до 20 Целзиусови степени – вели Ристиќ.

Првиот снег во ноември

Според метеоролозите, првото силно заладување и снег во пониските предели може да го очекуваме на почетокот на ноември.

– Кон крајот на октомври и почетокот на ноември со засилената Кошава од исток пристигнува студен воздух кој во првата деценија на ноември може да го донесе првиот снег во пониските предели.

Ноември претежно тмурен кон средината на месецот магливо, очекуваат околу 14 дена со врнежи и околу 60 литри дожд на метар квадратен.

Минималната температура ќе биде од 0 до 8 Целзиусови, а максималната од 6 до 14 Целзиусови степени – посочува тој.

Извор: Курир.рс

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде