Познатата AccuWeather со прогноза: Балканот ќе биде зафатен од силно невреме!

Експертите велат дека зимската сезона ќе биде под големо влијание на Ла Ниња, океански и атмосферски феномен кој е студен пандан на Ел Нињо.

За време на Ла Ниња, невообичаено ниските температури на океанот се шират низ екваторијалниот Тихи океан, што за возврат создава систем за повратна информација помеѓу океанот и атмосферата што може да влијае на временските услови ширум светот – особено зимските температури и снегот.

Климатолозите велат дека Ла Ниња станува посилна и се прогнозира дека ќе продолжи во текот на остатокот од есенските и зимските месеци.

„Ла Ниња се очекува да го достигне врвот во ноември“, рече меѓународниот метеоролог Џејсон Николс, водечкиот AccuWeather, додавајќи дека јужната осцилација Ел Нињо (ENSO) треба да се врати во неутрална фаза во јануари.

И покрај оваа промена во текот на вториот дел од сезоната, атмосферските услови треба да останат слични на Ла Ниња во текот на зимата поради несовпаѓањето на климатскиот феномен и променетите временски услови, пренесува Index.hr.

Што значи ова за зимската прогноза за 2022/2023 година во Европа?

Бидејќи ова е трета по ред зима под влијание на Ла Ниња, оваа сезона може да има многу сличности со минатогодишното зимско време.

Сепак, прогнозерите на AccuWeather велат дека оваа година содржи ретко парче од сложувалката што го немало во последниве години.

„Тројна Ла Ниња се случи само три пати од почетокот на водење на евиденција, а последната беше на почетокот на векот, од 1998 до 2001 година“, објасни постариот метеоролог на „AccuWeather“, Алан Реперт.

Гледајќи наназад на неколкуте ситуации во поновата историја каде што имаше три зими Ла Ниња по ред, прогнозерите можат да ги анализираат тие единствени години и да ги искористат за да ја прогнозираат оваа зима.

Јужна Европа и Балканот ќе бидат зафатени од силно невреме

Синоптичарите на „AccuWeather“ велат дека има индикации дека бурите често ќе ја зафатат јужна Европа оваа зима. Локациите низ Португалија, Шпанија, јужна Франција, Италија и на Балканот имаат поголеми шанси за чести бури со дожд и ветер отколку другите делови на континентот. На некој начин, жителите од Пиринејскиот Полуостров до Југоисточна Европа можеа да видат некои сличности со претходните две години.

Ова може да значи зголемен ризик од обилни врнежи, особено во југоисточна Франција, северо-централна Италија и западен Балкан. Оние кои живеат во градови како Венеција, Италија треба внимателно да ги следат сите бури во областа оваа зима поради ранливоста на нивната локација од поплави. Потенцијал за повеќе снежни врнежи има и долж јужните падини на Алпите.

Бурите се познати по тоа што носат штетни ветрови, обилни дождови, па дури и ослободување снег на повисоките места. Минатата година, многу од споменатите бури во Шпанија и Португалија се случија подоцна, веќе напролет. Сепак, бројни удари од бурата Блас веќе беа почувствувани во првата половина на ноември во делови од источна Шпанија и јужна Франција.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде