Пожарникар се повредил при гасење на пожар во напуштена библиотека

Пожарникар се повреди при гаснење на пожар

Во ОВР Прилеп вчера по 16 часот е пријавено дека на ул.„Рампо Левката” избувнал пожар во стара напуштена библиотека.

Територијалната противпожарна единица Прилеп го изгаснала огнот, а притоа со повредил пожарникарот Д.Б.(45) од Прилеп.

Повредите се констатирани во Општа болница Прилеп.  На лице место увид извршила екипа од ОВР Прилеп.

СЛИЧНА СОДРЖИНА

Tpaгедија ја потресе Македонија: Почина бебе од три недели на детска клиника

Дали починало од сепса предизвикана од бактерија треба да покажат земените брисеви и обдукцијата, а од Детската клиника за Канал 5 велат дека бебето заедно со неговата сестра близначка било пренесено од приватна болница, во стабилна,

но ризична состојба бидејќи и двете биле пред време родени. Д-р Николина Здравеска кој го водела случајот тврди дека сите протоколи за време на третманот биле почитувани,

а извештаите од земените брисеви треба да покажат дали бебето имало бактерија.

Влушувањето се случило за време на неделното дежурство, кога бебето помодрело, појаснуваат од Клиниката.

Од таму тврдат дека лекарите направиле се за да го спасат, но кај дете родено пред време со тежина еден килограм и 300 грама ризикот е голем.

Во меѓувреме од Центарот за јавно здравје за Канал 5 потврдуваат дека ниту од приватната болница кадете детето било родено и првично згрижено, ниту од Детската клиника каде што починало, досега нема пријавено интрахоспитални инфекции.

Иако за овој случај имаше тврдења за можна лекарска негрижа и на социјалните мрежи,

Државниот санитарен и здравствен инспекторат засега не постапува. Досега никој не напишал претставка за овој случај.

Извор: Канал 5

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде