Потресни зборови на Ненад Периш на годишнината од исчезнувањето на синот

Пред една година Матеј Периш исчезна во Белград, а неговиот татко Ненад Периш вели дека годината му поминала за миг.

Последен пат ручав со мојот син на Божиќ 2021 година, а потоа тој, јас и неговите две сестри ја одигравме последната игра со карти.

Не ми падна на памет дека ова е нашиот последен заеднички ручек на овој свет – изјави Ненад Периш за Слободна Далмација.

Ненад, како и сестрите на Матеј, бил против одење во Белград за новогодишна ноќ и тоа му го кажал на синот.

Со Матеј разговаравме за одење во Белград повеќе од два месеци. Бев против тој да оди во Белград од едноставна причина што имав лошо чувство.

И неговите сестри му рекле да не оди во Белград, но тој сакал да оди со другарите. Му кажав дека Белград е одличен град за поминување време, дека е голем, дека може да се забавува на многу места, но и дека е далеку.

Сакав да оди, ако треба да оди некаде на дочек, некаде поблиску, не толку далеку. Но, не успеав во моите убедувања, а ако успеав, никогаш немаше да дознаеме што избегнавме – вели Ненад Периш.

Последен пат се слушнал со својот син на 30 декември, кога го известив дека тестот за КОВИД е негативен, а потоа комуницирале преку СМС пораки.

-Тоа што се случи, за жал, се случи, а јас, односно ние мораме да ја прифатиме таа реалност, каква и да е. Како човек, таква реалност е невозможно да се прифати, но како верник морам да ја прифатам.

Сведок сум на она што се случи, а она што се случи беше дека Матеј мораше да го напушти овој свет на многу тежок и трауматичен начин.

Сам во реката, а тоа е најтешко да се прифати, дека никој во тој момент не можеше да му помогне.

Имам надеж во вистината, а тоа е вербата во љубовта, во вечноста и сигурен сум дека со син ми повторно ќе се сретнеме, повторно ќе се сретнеме и повторно ќе играме игра со карти – вели Периш.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде