Полицијата објави видео: Еве како е уапсен таткото на убиецот од Младеновац

ПОЛИЦИЈАТА го уапси Радиша Блажиќ, таткото на Урош Блажиќ, кој уби осум лица во Мало Орашје и Дубона.

На Радиша Блажиќ, поранешен припадник на Војската на Србија, му е одреден притвор до 48 часа, а со кривична пријава ќе биде изведен пред обвинител.

Тој се сомничи дека сторил кривични дела неовластено изработување, држење оружје и распрскувачки материи.

По претрес на неговиот стан и други простории, полицијата пронашла и одзела две воени дозволи за пушка, карабина со оптика и револвер.

Одземени се и еден пиштол со два чаури, две оптика за ловечка пушка, револвер, неколку стотини парчиња муниција од различен калибар, како и една рачно изработена направа со можност за активирање.

Да потсетиме, Урош Блажиќ беше уапсен во селото Вињиште кај Крагуевац 9 часа откако уби 8 и тешко рани 14 лица.

По сослушувањето на Урош му е одредена мерка притвор до 30 дена.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде