Ова се новите граници кои ги црта Украина – во игра е голема територија!

Украина не е заинтересирана за дипломатско решение со Русија и ќе ги сака назад границите од 91-ва, тврди Ден Рајс, американски советник на украинската војска.

Украина ќе одбие да преговара со Русија и ќе се бори да се врати на нејзините граници од 1991 година утврдени по гласањето за независност во пресрет на распадот на Советскиот Сојуз – вели Ден Рајс, американски советник на врховниот командант на вооружените сили на Киев.

Говорејќи во интервју за Ерин Бурнет на Си-Ен-Ен во вторникот, Рајс апелираше до западните земји за дополнителна испорака на оружје за Украина,

додавајќи дека иако на земјата очајно и се потребни системи за противвоздушна одбрана и авиони, таа не е заинтересирана за дипломатија со Москва.

„Русија се обидува, според мене, да дојде на преговарачката маса, да се обиде да се врати на линиите од 2014 година. Украина нема да го сака тоа. Украина ја сака целата своја земја назад, на линиите од 91 година“, рече Рајс.

Границите на Украина од 1991 година ќе вклучуваат четири поранешни украински провинции – Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје – како и Крим, кој беше анектиран од Русија на референдум во 2014 година.

И покрај оценката на Рајс за позицијата на Москва, Кремљ јасно стави до знаење дека нема намера да ги откаже референдумите, а рускиот претседател Владимир Путин неодамна изјави дека иако е подготвен да преговара со Киев за изборот на народот во Доњецк, Луганск, Запорожје и Херсон нема да има преговарање.

Последниот руски повик за разговори дојде минатата недела, кога портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, посочи дека целите на Москва може да се постигнат преку дипломатија и дека таа останува „отворена“ за разговори, со оглед на „многу, многу непријателскиот однос“ на западните поддржувачи на Украина кон Русија.

„Најголемото нешто што ѝ треба на Украина во моментов се системи за противвоздушна одбрана – и ракети и авиони. Навистина ни треба да се надополнат украинските воздухопловни сили“, додаде таа.,

Рајс беше назначена за специјален советник на Валериј Залужни, врховен командант на вооружените сили на Украина, уште во јуни, наводно на „лична покана“ на генералот.

Извор: Мондо.рс

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде