Ова не е единствениот масакр во Младеновац: Љубиша пред десет години уби 13 луѓе – од тогаш ништо не е исто

Осум лица загинаа, а 13 се ранети синоќа во престрелка кај Младеновац, бидејќи кон нив со автоматска пушка пукал напаѓачот Урош Б.(21).

Потресена од синоќешниот масакр, Србија се уште се сеќава на едно од најголемите злосторства во светот, што се случи во Младеновац пред 10 години.

Незаборавен српски масакр или Младеновачка крвава гозба, ова се само дел од фразите со кои светските медиуми и агенции го опишуваат невиденото масовно убиство извршено на 9 април 2013 година од воениот ветеран Љубиша Богдановиќ (60) од селото Велика Иванча кај Младеновац. , кога во зори ги убил своите тринаесет соседи и роднини.

Дали „проклетството на Богдановиќ“, како што ја нарекоа историјата на душевните болести и трагедиите што се случија во ова семејство, беше поттик за Љубиша да го изгуби разумот на 9 април 2013 година и да убие 13 лица во Велика Иванча, меѓу кои и родениот син и мајката, и по десет години не се познати.

Кој бил мотивот да се повлече чкрапалото и да се одземат невини животи, вклучително и детски, не се знае ниту десет години по масакрот.

Љубиша го зацрни овој дел од селото. Улицата каде што се случи масакрот се претвори во улица на духови.

Три семејства успеале да ја спасат главата од крвавата рака на Љубиша, додека Александар С. и неговиот татко Радоје останале без две жени во семејството – мајката на Александар Драгана (50) и бабата Даница (78).

Во пресрет на годишнината, мештаните порачаа дека ова е трагедијата на векот од која никогаш нема да се извлечат.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде