Ова може да биде фатален удар за Путин! Амбициите на Украинците растат, а никој не го очекуваше ова: „КРИМ може да се освои!“

САД велат дека повторното преземање на Крим е „многу реална можност“ осум години откако Путин го анектираше полуостровот.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговите сили ослободиле неколку села од трупите на Путин кои се повлекуваат.

САД, исто така, тврдат дека е „многу реална можност“ Крим да биде повторно заземен доколку контраофанзивата продолжи со сегашното темпо.

Зеленски во средата навечер изјави дека се повторно заземени уште три села во јужниот регион Херсон.

Во своето видео обраќање во текот на ноќта, претседателот рече дека Нововоскресенск, Новогригоривка и Петропавливка биле ослободени „во последните 24 часа“, додавајќи дека контраофанзивата „продолжува“.

Напредувањето на украинските сили доаѓа еден ден откако Зеленски ги отфрли мировните преговори со Путин и вети дека ќе да го „избрка окупаторот од целата земја“ притоа фалејќи се дека неговите војници „тепаат“ руски војници.

Тој рече дека преговорите сега се невозможни по одлуката за анексија на четири региони во земјата.

Тој, исто така, рече дека неговите сили напредуваат „брзо и силно“ и дека повторно освоиле „десетици“ села на истокот и југот од земјата.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде