Игор е човекот кој почина додека нуркаше во водите на јадранското море

Телото на македонскиот нуркач кој синоќа е извлечен починат од водите на јадранскотот море сеуште е на обдукција во инситутут за судска медицна во Сплит, Хрватска.

Несреќата се случила вчера претпладне откако на македонскиот нуркач му се слошило и останал без свест. Бил извлечен на копно и имало обид за реанимација.

Лекарите од Итната помош на островот се обиделе да му помогнат, но македонецот веќе бил починат, по што неговото тело е предадено на обдукција во Сплит каде треба да се утврди причината за cмртта.

Несреќата се случила во близина на малото островче Равник каде што и пред десетина години имало слична несреќа со загинат нуркач.

Игор Петрушевски од Скопје е нуркачот кој почина во Хрватска откако му се

слошило додека нуркал во близина на островот Вис, објави нуркачкиот клуб Амфора од Охрид.

Игор е скопјанец на 40- годишна возраст, а со ова хоби се занимавал повеќе од 20 години.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде