Огромна болка и неверување: Во Мало Орашје денеска погребани пет другари

Во смедеревското село Мало Орашје денеска беа погребани пет млади момчиња, жртви на осумкратен убиец.

Стотици локални жители се собраа во дворот на црквата во Мало Орашје, каде десет свештеници на Пожаревачко-браничевската епархија го служеа погребот на убиените млади луѓе. Потоа биле погребани на селските гробишта во Мало Орашје.

За в недела се закажани уште три погреби на загинатите во престрелката во околината на Младеновац.

Вооружениот млад човек У.Б. (2002) ноќта од четврток уби осум и рани 13 лица во селата Мало Орашје кај Смедерево и Дубона и Шепшин кај Младеновац.

Го запрел таксистот и го натерал да го однесе во селото Вињиште кај Крагуевац, каде што полицијата го уапсила по опсежна операција во која биле вклучени повеќе од 600 полицајци.

Осомничениот во петокот е приведен во СВС Смедерево и му е одреден 48 часовен притвор.

Тој е осомничен за сторени кривични дела тешко убиство, недозволено изработување, држење, и тргување со оружје и распрскувачки материјали, како и за кривично дело грабнување.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде