Објавена листа: Погледнете кои се двајцата најбогати бизнисмени во Македонија

Нема да ви се верува, објавена листа: Погледнете кои се двајцата најбогати бизнисмени во Македонија

Изданието Недељник.рс викендов ја апдејтуваше проширената листа на најбогати бизнисмени од регионот.

Инаку рангирањето е составено од експерти од две реномирани консултантски фирми кои работат на Њујоршката берза,

користејќи релевантни параметри од Stern School of Business New York University (и компаративните компании) и ги вклучија во анализата резултатите од пазарните трансакции во регионот и светот.

Во креирањето на списокот се вклучени и водечките медиуми во регионот: словенечкиот дневен весник Finance (и порталот Finance Manager), хрватскиот економски неделник Лидер,

босанскиот неделник Дани (Ослобоѓење) и реномирана медиумска куќа од Северна Македонија, која сакаше да остане анонимна.

Со оваа листа не сакаат да покажат колку пари располагаат во моментов овие бизнисмени. Она што го покажуваат е колку вредат нивните компании и колку пари би можеле да добијат ако, да речеме, денес се продаваат.

Откако пред два дена името на Илија Гечев се најде на 18-тото место на најбогати во регионов како единствен Македонец милијардер,

денеска беше објавена листата од 31-то до 40 место на најбогати од регионот, а во овој дел од рангирањето се најде Живко Мукаетов, генерален директор и претседател на Управниот одбор на фармацевтскиот гигант АД Алкалоид од Скопје.  

На 38.место на листата, неговото богатство се проценува на 651.330.000 евра.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде