Ноќеска силен земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала ја погоди централна Грција

Земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала го погоди Коринтскиот залив во централна Грција рано во неделата, но засега нема извештаи за материјална штета или повредени, соопштија властите.

Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC), кој го ревидираше првичното читање од 5,7 степени, рече дека земјотресот се случил на 5 километри (3,1 милји) под површината во заливот што ја дели копното Грција од полуостровот Пелопонез, на 16 километри од градот Итеа.

Зeмjoтpec бeшe пoчyвcтвyвaн вo пoвeќe дeлoви нa зeмjaтa, kako и вo Aтинa.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде