На прагот сме до вакцина против рак, еве кога се очекува

Вакцините против рак би можеле да бидат направени до 2030 година, судејќи според зборовите на коосновачите на германската фармацевтска компанија „Бионтек“, Угур Шахин и Озлема Тиречи, чија работа е позната по создавањето вакцина против ковид за време на пандемијата со американскиот „Фајзер“.

Сопружниците Шахин и Тиречи велат дека направиле пробив што им дал оптимизам за вакцините за рак во наредните години, објави „Гардијан“.

Германската фирма се надева дека ќе може да развие третмани за рак на дебелото црево, рак на кожата и некои други видови на рак, но постојат големи пречки до решението.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде