Завршија маратонските внатрепартиски консултации во ДУИ, познато кој доби партиска фукнција

По денешната консултативна средба во ДУИ на „огнените“ им се предложени партиски функции – Изет Меџити е предложен за потпретседател а Муса Џафери за претседател на надзорен одбор.

Артан Груби го нема во тесното партиско раководство

На вечерашната консултативна средба во партиското седиште во Мала Речица што ја свика Али Ахмети усогласено е дека  групата на „огнените“ ќе добие функции.

Според неименуван извор од партијата  за потпретседател е предложен Изет Меџити, а потпреседатели би биле и Арбана Пашоли , актуелна пратеничка, како и Арбр Адеми  и Бајрам Реџепи.

За генерален секретар на партијата е предложен Фатон Ахмети а за организационен секретар Блерим Беџети.

Саранда Имери е предложена за трет секретар.  Во тесното раководство би влегол  и Муса Џафери како претседател на надзорниот одбор на партијата. Според оваа предлог листа која според извори на Телма е усогласена со Ахмети, во тесното раководство го нема Артан Груби.

Утре ДУИ ќе одржи Централен совет на кој ќе се бира ново раководство на партијата .

Откако тоа ќе биде избрано се очекува да биде побаран отчет за сработеното од министрите на ДУИ и првиот заменик на претседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби.

Партискиот портпарол Бујар Османи по завршување на средбата рече дека консултациите на членовите на претседателството со партиските ограноци била конструктивна.

„Имавме неформална консултативна средба на претседателот Ахмети, со претставници од партијата од различните ограноци во подготовка за утрешниот состанок на Централниот совет, каде ќе се донесат одлуки за формирање на Централното претседателство и другите органите на партија. Претседателот Ахмети правеше индивидуални средби овие денови, меѓутоа веќе во два наврати средби со повеќе функционери од партијата со кои се разменуваа ставови, консулатации како утре да се донесат одлуките на Централниот совет. Мислам дека целата средба помина во најконструктуивна атмосфера, во една атмосфера на соработка, на унифицираност, на спремност на партијата за нови походи“ – изјави Бујар Османи.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде