НАЈНОВА ВЕСТ: Се најде нов осомничен за 6ом6ите – тетовец си доби кривична пријава – еве и што правел!

НАЈНОВА ВЕСТ: Се најде нов осомничен за 6ом6ите – тетовец си доби кривична пријава – еве и што правел!

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ ПРОЧИТАЈТЕ ГО ПОСЛЕ РЕКЛАМАТА

Се најде нов осомничен за 6ом6ите: Тетовец си доби кривична пријава – еве и што правел!

Секторот за борба против теро ризам, насилен екстр емизам и радикализам при Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал на 27.12.2022

до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран крими нал и корупција поднесе кривична пријава против С.Ѓ.(63)

од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „терор изам“, предвидено и казниво по член 394-б став 2  од Кривичниот законик.

На 17.12.2022 од својот мобилен телефон, пријавениот С.Ѓ. се јавил во ОВР Делчево, при што лажно се претставил и пријавил дека на повеќе локации во градот има поставено бомби.

Полициски службеници извршиле преглед на посочените објекти, при што не биле пронајдени сомнителни предмети.

По преземени мерки и активности, на 22.12.2022 С.Ѓ. бил лишен од слобода и во Полициската станица Тетово со него бил извршен службен разговор, по што му бил одземен телефонот и две СИМ картици.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде