„Мицкоски е лицемерен и недоследен политичар кој што прави како што ќе му текне“, жестоки обвинувања до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ од СДСМ

Христијан Мицкоски е лицемерен и недоследен политичар, кој ги менува ставовите како ќе му текне. Еднаш е за промена на Уставот и внесување на Бугарите, потоа е категорично против, па повторно ја врти плочата.

Беше и против Договорот за добросоедство со Бугарија, па го поткрепи, реагираат од СДСМ по вчерашната изјава на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски дека е подготвен да разговара за отворањето на Уставот.

„Христијан Мицкоски ги лажеше граѓаните, создаваше тензии, блокади, измислуваше наводна бугаризација, асимилација доколку почнеме преговори со Европската Унија (ЕУ).

Преговорите со ЕУ започнаа, тече скрининг процесот, и не само што нема никаква бугаризација, не само што нема асимилација, туку има македонски јазик во ЕУ и заштитен македонски идентитет.

Последна потврда за ова е договорот Фронтекс кој ќе биде потпишан на чист македонски јазик, без фусноти“, велат од СДСМ.

„Јасно е дека во државата имаме два концепти, едниот предводен од Ковачевски и коалицијата која е за европска Македонија и која заедно со доминантниот дел од граѓаните сака да ја види државата како дел од ЕУ.

Вториот концепт е оној на ВМРО-ДПМНЕ и Левица кои се противат на членството во ЕУ и работат на штета на државните и националните интереси“, велат од СДСМ.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде