Македонија во шоk – ужас каков што не се памети: Родители му оcтавиле да чува 8, 6 и 2-годишно дете, а тој повеќе пати го cилyвал најстарото

Триесетдневен притвор му е одреден на лице осомничено за  продолжено кривично дело – полов напад врз дете кое не наполнило 14 години.  

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе наредба за спроведување истражна постапка против осомничениот.

Државното јавно обвинителство информира дека родители на три деца му ги довериле на осомничениот да ги чува.

Децата биле на возраст од осум, шест и две години, а осомничениот, како што е наведено во соопштението, „искористувал исти прилики и во повеќе наврати вршел кривично дело обљyба врз најстарото дете“.

Бидејќи постојат околности кои го оправдуваат стравот дека осомничениот ќе избега, ќе ја попречува истагата со влијание врз сведоците и соучесниците и дека ќе го повтори кривичното дело,

надлежниот јавен обвинител до Основниот суд во Гевгелија доставил предлог за определување мерка притвор.

Судијата за претходна постапка го прифатил предлогот и му определил 30-дневен притвор на осомничениот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде