„Коста воопшто не се кае“: Момчето кое го изврши масакрот во училиштето во Врачар на полицијата и раскажа се’

Како што пренесуваат српските медиуми, Коста Кечмановиќ (13), кој го изврши масакрот во основното училиште „Владислав Рибникар“, сам направил молотови коктели кои му биле пронајдени во ранецот.

Татко му го носеше на стрелање, многу вежбаше и се виде дека е многу вешт штом го застрела чуварот од 14 метри – додава изворот на „Блиц“.

Според соговорникот на Блиц, Коста пријавил насилство во актерската школа ДКЦ пред две години, кога бил во петто одделение.

Пријател го удрил, по што му пукнала усната. Од Центарот за социјална работа одговорија, Тиршова потоа напишала извештај и родителите биле повикани на разговор. Тоа е единственото насилство пријавено врз Коста – додава соговорникот.

Посочува и дека Коста подолго време е на посета на психолог.

Пред училиштето има потресени деца, но и родители кои се во паника. Улиците се блокирани, а има силно полициско присуство.

Слушнав пукање, некои студенти веднаш излегоа во ходникот да видат што се случува. Отпрвин мислев дека нешто се слуша надвор.

Сите почнаа да врескаат, настана општа паника, сите почнаа да трчаат, кога излегов го видов, дојде и впери пиштол во сите нас – низ солзи раскажува за „Блиц“ еден од шокираните ученици.

Коста Кечмановиќ (13) е приведен на распит во полициска станица.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде