Како да нема крај! Уште една автобуска несреќа: Утрово се запалил минибус додека превезувал патници на автопатот Тракија во Бугарија

Минибус се запали на автопатот Тракија во Бугарија. Инциде нтот се случил непосредно пред пресврт за Цалапица и Саединение.

На телефон 112 околу 10.45 часот бил испратен сигнал за автобус зафатен од пламен на лентата за итни случаи на 114-ти километри од автопатот.

По пристигнувањето на пpотивпожаpната екипа пламенот бил изгаснат, а сообраќајот во правец на Бургас е обновен за 15 минути. Сообраќајот во правец на Бургас е обновен пред 11:20 часот.

Причина за пожаpот е техничка неисправност. Во инцидентот нема заги нати или повpедени.

Само еден час претходно, на 8 километри од инцидентот во правец на Софија, била забележана и приведена група илегални имигранти.

 Тие се движеле пеш по лентата за итни случаи на автопатот.

Слична содржина

Повредени 24 лица откако автобус во текот на ноќта излета од патот кај Бад Митерндорф во провинцијата Штаерска, Австрија

Автобус со 32 патници во текот на ноќта излета од патот кај Бад Митерндорф во провинцијата Штаерска, Австрија, а во несреќата се повредени 24 лица.

Четири лица се тешко повредени, а 20 се полесно повредени, соопшти полицијата.

Автобусот превезувал патници до езерото Грундљзе, кога од се уште неразјаснети причини излетал од патот.

Автобусот застанал веднаш до езерото, а сите патници успеале да се симнат од автобусот.

Двајца тешко повредени со хеликоптер се префрлени во блиските болници, две со брза помош, а другите 20 полесно повредени се пренесени во околните клиники.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде