Кадиров со порака до Зеленски: Ти реков дека Русија се уште не започнала, затоа, бегај кон Запад и трчај без да гледаш назад

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров, во врска со нападите врз Украина, го повика Володимир Зеленски „да трча кон Запад без да гледа назад“.

– Зеленски се жали на ракетирањето во Киев и другите градови. А како ти, Лох-Зеленски, си помислил:

ти можеш, а другите не можат? Тоа е, осум години да бомбардираш цивили, да ја уништиш инфраструктурата на градовите, да покриеш нуклеарна електрана со школки, кревајте во воздух мостови,

тоа беше дозволено, но како ви пролетаа ракети над глава, па одеднаш стана недозволено, напиша Кадиров денеска на својот канал на Телеграм.

– Те предупредивме, Зеленски, дека Русија навистина сè уште не започнала, затоа престанете да се жалите, поточно, пред да пристигне, бегај. Бегај Зеленски, бегај без да гледаш назад кон Запад, додава Кадиров.

Претходно, Володимир Зеленскиј рече дека воздушните аларми не стивнуваат низ цела Украина, имало ракетни напади.

Украинските медиуми, властите и очевидците јавуваат за експлозии во Киев, Житомир и Киевските региони, Харков, Днепропетровск, Лвов, Ивано-Франковск.

Запрено е движењето на возовите на сите линии на киевското метро, ​​станиците на метрото работат како засолништа.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде