Идејата за масакрот Коста ја добил од американска серија!? Има многу сличности

Се верува дека Коста Кецмановиќ идејата за масакрот ја добил од серијата „Американска хорор приказна“.

Трагедијата што се случи утринава во 8 часот и 30 минути во ОУ „Владислав Рибникар“ во Врачар, кога седмоодделенецот Коста Кечмановиќ (14) уби осум деца и училишен чувар, а повреди уште неколку врсници, како и еден наставник по историја, ја потресе цела Србија, а мотивите за ова злосторство ги запрепасти сите.

Како што се сомнева, мотивот на ова брутално злосторство била единица која убиецот ја добил по историјата, а идејата за овој масакр можеби ја добил од американската серија „Американска хорор приказна“.

Имено, во оваа серија, во една од епизодите, ликот на Тејт Ленгдон, која е средношколец, извршил слично злосторство со убиство на 15 ученици во училиштето.

Дека има голема сличност меѓу масакрот во училиштето во Врачар и сцената од популарната серија е тоа што пред извесно време на својот Фејсбук Коста Кечмановиќ објави грозоморна фотографија на која со помош на филтер направил маска на лицето на. На сличен начин ликот од серијата „нашминкан“ влезе во училиштето и направи масакр.

Исто така, кај Коста К, бил пронајден ранец во кој имало три молотови коктели, а во серијата ликот на Тејт полил бензин и запалил едно лице.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде