Го видовме cилyвањето на Србија, моравме први да удаpиме! Проговори Русинот кој ги влече конците во Москва

Сергеј Караганов е дел од најтесниот круг околу Владимир Путин. Беше советник во Кремљ во времето на Борис Елцин.

Во своето излагање, тој објасни зошто Русија „морала“ прва да yдри во актуелната војна, како и koja е најголемата грешка на Москва во последните 30 години.

Владимир Ѓукановиќ, српскиот волк од Волстрит, во интервју за МОНДО, спомна интересно име кое не и е толку познато на тамошната јавност – Сергеј Караганов.

Ѓукановиќ го именуваше како човекот за кој велат дека е „мозокот“ на најтесното опкружување на Владимир Путин, претседателот на Руската Федерација, негирајќи дека тоа е Александар Дугин.

„Постојат неколку кругови околу Путин, а еден од главните е кругот на Сергеј Караганов. Тој е мозок, како Дугин. Уште во ноември, Сергеј Караганов напиша статија во која рече дека Русија ќе направи тотално раздвојување со Запад.

И тие го направија тоа. Тој исто така напиша дека во следните 10 години Русија ќе ги решава сите свои проблеми исклучиво со оpyжје“, изјави Ѓукановиќ за МОНДО.

Сергеј Караганов беше претседателски советник во Кремљ во времето на Борис Елцин и Владимир Путин. Се верува дека се уште е близок со рускиот претседател и министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Неговите еднократни предлози за рускојазичните малцинства се познати како „Доктрина на Путин“, а Караганов, кој е почесен претседател на тинк-тенкот со седиште во Москва, Советот за надворешна и одбранбена политика, беше прв во јавноста koj излезе со приказната за целосна инвазија на Украина во 2019 година.

Велите дека НАТО вети дека никогаш нема да се прошири на исток и Русија и за тоа излажа. Но, поранешните земји од Варшавскиот пакт самите побараа да бидат вклучени во НАТО. И во 1997 година, Русија го потпиша Основачкиот акт за односите Русија-НАТО, прифаќајќи го проширувањето на НАТО.

„Тоа беше најголемата грешка на руската надворешна политика во последните 30 години. Се борев против неа, бидејќи Основачкиот акт од 1997 година го легитимираше понатамошното проширување на НАТО.

Но, го потпишавме затоа што бевме очајно сиромашни и сè уште верувавме во мудроста на нашата партнери.Претседателот Елцин веројатно мислеше дека ќе се прикрадеме меѓу капките дожд, но безуспешно.

Што се однесува до НАТО, тој беше формиран како одбранбен сојуз.Но, кога се распадна Советскиот Сојуз и Русија беше слаба, бев шокиран кога го видов силувањето на самата Србија во 1999 година.

Тогаш имавме апсолутно брутална војна во Ирак предводена од мнозинството членки на НАТО, а потоа имавме уште една јасна агресија во Либија – и сето тоа беше од страна на НАТО.

Така што не им веруваме на зборовите. знаеме дека „членот 5“ од НАТО, кој вели дека нападот врз членка на НАТО е напад на сите, не функционира.

Целиот текст прочитајте го ТУКА

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде