Го сакав Ѓорѓе како мој син, a тој ми го у6и детето! Потресни зборови на мајката на у6иеното девојче од Грочка!

Мојата Невена во петокот отиде kaj Ѓорѓе да си земе работи, за да се разведат мирно, му веруваше дека нема да ја повреди,

а тој и го одзеде животот, вели Ивана Бекиќ, чија ќерка Невена (20) беше убиена од нејзиниот сопруг Ѓорѓе Павловиќ (27), по што и самиот си пресудил.

Го сакав зетот Ѓорѓе како син, бидејќи и ќерка ми Невена го сакаше, а тој и го одзеде животот… Иако беа во фаза на развод, Невена му веруваше на Ѓорѓе дека нема да ја повреди.

Таа во петокот отишла кај него да си ги собере работите, а тој со пиштол ја застрелал …

Ова е приказната за очајната Ивана Бекиќ од Белград, чија ќерка Невена (20) ја убил сопругот Ѓорѓе Павловиќ (27) во изнајмена куќа во Грочка, по што и самиот си пресудил.

Семејна трагедија се случила во петокот околу 17.20 часот во куќа на аголот од улиците Космајска и Вучка Милиќевиќ.

Ѓорѓе со службен пиштол пукал во својата поранешна сопруга и во себе, бидејќи работел како полицаец во белградската населба Калуѓерица.

Во петокот почувствував дека нешто не е во ред… Знаев дека Невена тој ден треба да оди кај Ѓорѓе да подигне работи и дека дефинитивно треба да се разделат.

Ѝ праќав пораки, на кои таа не одговараше, но не сакав да и се јавам за да не и направам проблеми – раскажува потресената мајка.

Нешто не и даваше мир на Ивана, па најпрво побара од кумата на Невена да се обиде да стапи во контакт со Невена, но и тоа беше неуспешно.

На крајот му се јавив на мојот поранешен сопруг, таткото на Невена, Горан, и го замолив да оди во куќата во Грочка каде што живееше нашата ќерка со Ѓорѓе, да провери дали е добро.

Срцето ми се скрши кога ми кажа што се случило… Се скршив од шок и болка, не можев да најдам сила да отидам во куќата каде што ми го у6и детето – објаснува Ивана.

Потсетувајќи се на почетокот на врската на Невена со Ѓорѓе, Ивана вели дека нешто „не и било како што треба“ од самиот почеток, но дека не сакала да се меша во љубовниот живот на нејзината ќерка.

-Почетокот на таа врска навидум беше прекрасен, се сакаа и се почитуваа, сепак набрзо почна да ја одвојува од семејството и пријателите, беше болно љубоморен…

Секогаш кога се обидував да и укажам на некои работи, Невена ми рече: „Знам, мајко, но јас го сакам“. И таа го сакаше… Под негов притисок ги отфрли сите луѓе кои ја сакаа, дури и нејзините најблиски пријатели.

Како да венеше покрај него, а беше млада, полна со живот – вели Ивана и додава дека Ѓорѓе дури и физички ја нападнал Невена во една прилика кога во јануари му кажала дека сака развод.

Извор: Информер.рс Фото: Miloš Rafailović

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде