„Драган ги сакаше децата најмногу, иако немаше свои“: Погребан чуварот Драган

На гробиштата Лешче во Белград денеска беше погребан работникот од обезбедувањето Драган Влаховиќ (53).

На погребот присуствуваа околу илјада луѓе, претежно членови на семејството, роднини, соседи, но и ученици од ОУ „Владислав Рибникар“, кои Драган толку многу ги сакаше и ги чуваше со години.

Драг Драган, дојде ден за кој не бевме подготвени. Сите те знаевме во семејството како Миле. Вашата добрина никогаш нема да биде заборавена.

Најмногу сакавте деца иако немавте. Живеевте за тие деца и Партизан. Патувајте, нема да ве заборавиме – рекол потресениот роднина и додал:

Еден од членовите на семејството потоа прочита уште еден потресен говор и рече дека Драган бил добар дух кој ги раширил крилјата и се обидел да го пренасочи злото што доаѓа кон него.

Не успеа во тоа. Со себе зеде осум ангели, на кои и сега бдее. Нашата љубов, нашата добрина, патувајте и не заборавајте на нас, а ние нема да ве заборавиме – рече тој и додаде дека Србија денес е обвиена во црно.

Не само Белград, туку и Ниш и Куршумлија, сите градови. Вечна ти слава – рече тој.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде