Cтpaшно искуство: Кумановец раскажа како се борел со мечка – дојде до мене и почна да ме удира со тупаници

Кумановецот Африм Исуфи во понеделникот вечерта доживеа навистина страшен момент, но благодарение на својата храброст успеа да побегне од мечка.

Инцидентот се случил на автопатот Тетово-Скопје во месноста Карпалак околу полноќ (11:45 часот). Во интервју за Open-TV, 40-годишникот го раскажува ужасниот настан. Вели дека стравот бил голем, благодарение на Бога се спасил жив.

„Доаѓав од Гостивари во мојот дом во Куманово. Неколку километри откако ја поминав првата наплатна рампа во Тетово, како да возев со нормална брзина, наеднаш мојот автомобил Голф 5 удри напред од десната страна. 

А, после тоа мојот автомобил лебдеше во воздух и потоа по неколку метри падна на земја. 

Некако успеав да ја застанам колата на сред автопат и гледам како излегува пареа.

 Отпрвин помислив дека мора да е некоја дива свиња која ме удри, бидејќи беше нешто многу моќно. Излегов од автомобилот и гледам големо животно како доаѓа во мојот правец. Беше страшно и ништо не се гледаше. Се исплашив и влегов во автомобилот кој беше тешко оштетен. 

Тоа животно се приближи до мојот автомобил, а кога го видов тоа беше мечка или мечка. Почна да ми удира со бокс. Од нејзините тупаници, верувајте, колата се тресеше.

 Не поминало многу време додека мечката паднала на земја. Кога ја видов како падна на земја, излегов од автомобилот и ги видов нејзините повреди од сударот со мојот автомобил Голф 5. Таа повторно стана и јас влегов внатре.

 Целата оваа сага траеше 30 минути. Еднаш мечката повторно падна на земја и повеќе не стана, додека јас жив бев спасен“, признава Африм Исуфи.

Тој вели дека на местото на настанот излегла и полицијата која им ги фатила забелешките. Африми за Опен ТВ изјави дека има горчливи искуства со мечки. Ова е трет пат во животот да се кара со овие диви животни, тоа се случи еднаш за време на војната во 2001 година, додека не беше војник на ОВК.

Тој рече дека мечките во вакви случаи знаат да се нервираат и да бидат многу опасни. Рече дека дошол дома во 5 часот наутро.

Африми рече дека од таа лоша вечер не може мирно да спие. Поради големата тага што ја доживеа таа вечер, тој прима медицинска терапија./Опен-ТВ.

Преземено од: 4news.mk

Фото: Опен-ТВ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде