CTPAШНА ТPAГЕДИЈА: Четиригодишно дете во градинка проголтало цел желад и починало – веста за случајот во Владечки Хан утрово го потресе регионот

CTPAШНА ТPAГЕДИЈА: Четиригодишно дете во градинка проголтало цел желад и починало – веста за случајот во Владечки Хан утрово го потресе регионот

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ ПРОЧИТАЈТЕ ГО ПОСЛЕ РЕКЛМАТА

Четиригодишно момче проголтало желад во градинка во Владичин Хан во Централна Србија, по што во тешка состојба било

префрлено во Универзитетскиот клинички центар во Ниш, каде веднаш било оперирано, но, за жал, починало.

Малото момче во онесвестена состојба прво со возило на Итна медицинска помош било пренесено во Здравствениот дом Сурдулица, а потоа во Универзитетскиот медицински центар Ниш.

Според потврдата на обвинителството, трагедијата се случила во понеделникот наутро, но се уште се утврдуваат сите детали.

Брзата помош веднаш реагирала, а на момчето му била укажана лекарска помош во КЦ Ниш каде му била извршена операција.

Во УКЦ Ниш во попладневните часови е примено момче (4) во многу тешка општа состојба со знаци на тешко оштетување на функцијата на мозокот.

Во УКЦ е изваден туѓ предмет од респираторниот тракт, но за жал, тоа не ја промени состојбата на пациентот.

И покрај сите преземени мерки поради мерките на неколку медицински тимови на УКЦ, за жал, синоќа дошло до смртен исход, велат за „Блиц“ од УКЦ Ниш.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде