Бидете подготвени: Следува температурен шок во Македонија

За време на новогодишната ноќ времето ќе биде претежно ведро и тивко, а по котлините ќе има појава на магла или ниска облачност.

Минималната температура во сабота ќе биде во интервал од -4 до 4, а максималната ќе достигне од 9 до 16 степени, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Оттаму посочуваат дека продолжува периодот на стабилно и претежно тивко време со релативно високи дневни температури.

По котлините ќе има појава на магла или ниска облачност со променлив интензитет и пониски дневни температури.

Особено топло ќе биде на повисоките места за време на викендот и во почетокот на следната седмица.

Во недела, на првиот ден од новата 2023 година, минималната температура ќе се движи во интервал од -4 до 5, а максималната ќе достигне од 10 до 17 степени.

На почетокот на следната седмица, како што велат од УХМР, времето ќе биде особено топло на повисоките места.

На 2 јануари (понеделник) минималната температура ќе биде во интервал од -3 до 5, а максималната ќе достигне од 10 до 18 степени.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде