Десет најлоши половни возила – ланец, масло, глава на мотор! Проверете дали вашиот автомобил е меѓу нив

Канал на YouTube специјализиран за автомобили, особено користени, објави детална листа на модели кои се евтини, изгледаат привлечно и практично, но кријат проблеми кои се прескапи и често нерешливи.

YouTube каналот на Мирко Рашиќ, кој се занимава со автомобили на сите можни начини, неодамна направи многу интересен и корисен избор. Станува збор за избор од десетте најлоши половни автомобили кои можат да се најдат на балканскиот пазар.

И тоа не било какви користени автомобили, туку т.н бензин. Ако планирате да купите автомобил или само сакате прво да се информирате, оваа листа ќе ви помогне да го пронајдете вистинското решение.

На десеттото место се два автомобили Smart 600 и Volkswagen TSI 1.0. Возачите на овие автомобили на почетокот беа воодушевени од овие модели, но подоцна беше откриено дека имаат сериозни проблеми, се вели во видеото на каналот за неовластен сервис.

Кај Smart има проблеми со каква било општа контрола, а кај Фолксваген со ланецот. Местото подолу е резервирано за Saab 2.0 и 2.3 turbo.

Во видеото се наведува дека овие два типа на ист модел имаат сериозни проблеми со коленестото вратило, коленестото вратило и вртењето на летечките лежишта.

На сопствениците на овие автомобили им се препорачува да бидат внимателни и да ги проверуваат овие делови со отстранување на картерот и редовно менување на маслото.

Mazda 1.3 Vankel го зазема осмото место. На видеото се тврди дека овој модел поминува и до 50, 60 илјади километри и дека после тоа може да се исфрли целиот агрегат и да се купи уште еден бидејќи овој модел има „спакуван мотор“.

Велат дека изгледаат како идеално половно возило поради кубикажата и потрошувачката, но сепак го има овој проблем кој практично е невозможно да се реши бидејќи е речиси невозможно да се ремонтира моторот.

На седмото место е Alfa Romeo 1.6 и 2.0. Најчестите дефекти се големата потрошувачка на масло и ротацијата на летечките лежишта до големите проблеми на самите мотори. Твинс парк мотори, се вели во видеото, трошат повеќе масло отколку гориво.

На шестото место е уште еден Volkswagen – 1,8 TSI. Нова платформа, нова идеја, три синџири, турбо, бензин, променлива геометрија…

Сепак, во видеото се вели дека овој модел има проблеми со голема потрошувачка на масло и ланец, па се советува при купување на овој модел на автомобил, потенцијален новите сопственици го носат кај механичар и веднаш ја проверуваат состојбата на ланецот и дали треба итна замена.

Веднаш пред него е Opel 2.2 Ekotek, најчесто го има кај моделот Vektra, а најголем проблем често му е пуање заби на каишот. Мирко Рашиќ, авторот на оваа листа, предлага да ги прескокнете моделите на Opel со овој мотор.

На четврто место повторно е Volkswagen, 1.2 TSI, кој го има истиот проблем како и неговите претходници – ланецот. На четврто место е автомобил со малку покомплексно сериско име, а тоа е навидум одличниот BMW N63 4.4BI Turbo.

Можете ли да погодите што е неговиот проблем? Ланецот! Самите автори на видеото се смеат на овој факт, но додаваат дека кај повеќето автомобили на оваа листа, ланецот е клучниот проблем.

На второ место е Peugeot и возилата со 1.4 VTI мотор. Проблемот со овие возила, се тврди во видеото, е главата на моторот, но погрешно палење, свеќички, дихтунзи за глава, потрошувачка на масло…

Списокот е долг. Во видеото велат – целосно да се избегне! Прво место, уште едно Peugeot 1.6 THP. Проблемот е… Еве, погодете што? Ланец на мотор. Но и главата на моторот, вториот најчест проблем, кој постојано троши масло.

Но, има проблем и со блокот на моторот. Што би рекле авторите на видеото: „Овој автомобил работи како бура, моторот е одличен и достоен за пофалба… Додека работи“.

Кога е нов, може да биде одличен, но како половен автомобил, велат во видеото, тоа е голем ризик.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде